Pastaruoju metu netyla kalbos ir diskusijos apie augančias tarsi ant mielių elektros kainas, o taip pat prognozuojama, kad ir ateinantis šildymo sezonas kainuos brangiau. Tačiau ar iš tikrųjų nėra kitos išeities, kaip tik plačiau atverti piniginę? Išeitimi gali būti taupūs namai.
Kas yra taupūs namai?
Terminas taupūs namai (arba pasyvūs namai) yra naudojamas apibūdinti tiems projektams, kurie užtikrina itin aukštą energinę klasę. Tai reiškia, kad pastatas pasižymi puikiomis izoliacinėmis savybėmis ir praranda labai mažai šilumos. Kalbant apie taupumą, būtent šilumos izoliacija yra esminis kriterijus, nes šildymas pareikalauja bene didžiausio energijos suvartojimo.
Be to, taupiuose namuose taikomi sprendimai, kurie padeda sumažinti energijos sąnaudas įvairiais aspektais, pavyzdžiui, ne tik šildymui, bet ir apšvietimui ar kt.
Kaip statomi taupūs namai?
Taupių namų statybai naudojamos specialios technologijos, kurios padeda sumažinti šilumos praradimus. Tai apima įvairius aspektus: projekte išnaudojama natūrali saulės šviesa, naudojamos modernios izoliacinės medžiagos, rekuperacija ir kt. Vadinamuosiuose pasyviuose namuose siekiama naudoti kuo daugiau atsinaujinančių šaltinių, todėl jie dažnai projektuojami su saulės kolektoriais – jie gali būti panaudojami vietoje stogo dangos.
Tokių namų šildymui dažniausiai naudojami šilumos siurbliai, nes jie veikia efektyviai, sudaro mažas energijos sąnaudas ir neteršia aplinkos. Taupūs namai – tai ne tik mažos išlaidos, bet ir mažesnis poveikis aplinkai, kurioje gyvename. Skaičiuojama, kad pasyvių namų sprendimai leidžia sumažinti energijos sąnaudas iki 90 proc., palyginti su įprastais standartiniais namais – tai tikrai įspūdingas skaičius.
Ar taupūs gali būti tik nauji namai?
Sunku vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą, tačiau dažniausiai nauji namai pasižymi geresniu energetiniu efektyvumu. Statybos rinkoje yra daugybė naujovių, kurios anksčiau statyboje dar nebuvo naudojamos. Taigi, vadinamieji taupūs namai gali būti tik naujai pastatyti.
Vis dėlto tai nereiškia, kad renovuodami savo namus negali pritaikyti tų pačių technologijų ir sumažinti energijos sąnaudas. Šilumos siurbliai oras-oras arba oras-vanduo gali būti naudojami daugeliu atvejų. Tai būdas ne tik sušildyti namus, bet ir apsirūpinti šilt vandeniu. Tiesa, reikėtų ne tik keisti šildymo sistemą, bet ir pasirūpinti geresne šilumine izoliacija.
Perplanuoti anksčiau pastatyto namo pagal pasyvių namų principus tikriausiai nepavyks, tačiau saulės energija pasinaudoti vis tiek galima. Saulės kolektoriai gali būti montuojami ant namo stogo, o taip pat ir greta namo, todėl galėsite pasigaminti visą ar dalį namams reikalingos elektros energijos. Beje, saulės kolektorius galima derinti su šilumos siurbliais – šios sistemos gali veikti kartu.
Taupyti galima ir gyvenant senesnės statybos name, reikia tik priimti tinkamus sprendimus. Be to, prisiminkite, kad modernūs šiuolaikiniai sprendimai taupiems namams padeda sumažinti ne tik sąskaitas už sunaudotą energiją, bet ir neigiamą poveikį aplinkai.